EBIKE 01
CONCEPT ELECTRICAL IKE
EBIKE 03
DET 3_0018
DET 1_0018

KONCEPT PŮJČOVNY ELEKTRO SKÚTRŮ

   Společnost Dassault Systèmes a časopis AutoDesign&Styling vyhlásili s podporou občanského sdružení Czechdesign druhý ročník mezinárodní soutěže pro mladé designéry. Její volné téma ohraničovalo jen ideové zadání formou „scénáře“. Můj projekt na soutěži DSS design challenge 2012 se umístil mezi prvními deseti. Jde o půjčovnu elektro skútrů nabíjených v městských stojanech, jako součást městského mobiliáře.

    Půjčování elektro skútrů je z principu velmi jednoduchý projekt, který by mohl výrazně vylepšit a uvolnit dopravu v moderním velkoměstě. Koncept městských půjčoven elektro-skútrů by mohl situaci minimálně oživit. Představa spousty lehkých motocyklů napájených solárními panely, které si lze vyzvednout na blízkém místě a následně se jím přiblížit jakýmkoli směrem k dalšímu záchytnému bodu, kterých je mnoho a navádí nás k nim GPS navigace. Elektro skútr jezdí malou, městskou rychlostí. Baterie není velká, zabere málo místa, ale není drahá a těžká. Nejtěžší součástí je přepravovaná osoba, a bylo by možné baterii dobíjet při jízdě z kopce. Přesto skútr na jedno nabití nevydrží déle než například dvě hodiny, a to je také důvod proč jej člověk po jízdě vrátí do nabíjecích stojanů, spíš než aby si jej zaparkovat např. v práci a to platí i na odcizení.

 

    Při jízdě si může nabít svůj mobil, poslechnout oblíbenou hudbu přes USB. O poloze nabitých a volných skútrech se dozví předem na svém mobilu. Na navigaci se objevují informace o dopravních situacích v ulicích atd. Kolem či koloběžkou se těžce překonávají výjezdy do kopce, ovšem cestou z kopce je možnost využít hmotnosti řidiče a energii dobít. Skútr je ukotven v řadě stojanů, napájen solárními panely, kde to není možné z elektro-sítě. Člověk si jej velmi snadno půjčí a ponechá ho na dalším záchytném bodě, kam jej navede navigace. Tedy nemusí znát jak daleko je od jeho cíle parkoviště, skútr jej sám navádí. Baterie ve skútru není velká, zabere málo místa, ale není drahá a těžká.

 

Ve skútru je připravena nabíječka pro mobil, USB, wifi, a proti vandalismu či odcizení jej může chránit GPS vysílání.